RC0201FR-0710KL
RES 10K OHM 1/20W 1% 0201 SMD
product image
RC0201FR-0710KL Picture
SeekIC No. : 003879834 Detail
RC0201FR-0710KL: RES 10K OHM 1/20W 1% 0201 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC0201FR-0710KL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: RC0201 Manufacturer: Yageo
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 10k
Power (Watts): 0.05W, 1/20W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension: 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) Height: 0.010" (0.26mm)
Number of Terminations: 2
Description
Composition: Thick Film
Features: -
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 10k
Tolerance: ±1%
Power (Watts): 0.05W, 1/20W
Package / Case: 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension: 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height: 0.010" (0.26mm)