Low Dropout (LDO) Regulators 7A Low Dropout Lin
RC1585M: Low Dropout (LDO) Regulators 7A Low Dropout Lin
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Input Voltage MAX : | 7 V | Output Voltage : | 1.5 V to 3.6 V | ||
| Dropout Voltage (Max) : | 1.3 V at 5 A | Output Current : | 5 A | ||
| Load Regulation : | 0.5 % | Number of Outputs : | 1 | ||
| Output Type : | Adjustable | Maximum Operating Temperature : | + 125 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TO-263 |
| Technical/Catalog Information | RC1585M |
| Vendor | Fairchild Semiconductor |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Regulator Type | Single Output |
| Package / Case | D²Pak, SMD-220, TO-263 (3 leads + tab) |
| Packaging | Tube |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Current - Output | 5A |
| Voltage - Output | 1.5 ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input | 3.5 ~ 7 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 5.1A |
| Current Short Circuit (Isc) | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | RC1585M RC1585M |