RC1587M15T
Low Dropout (LDO) Regulators 3a Lin Reg 1.5V LDO
product image
RC1587M15T Picture
SeekIC No. : 00529064 Detail
RC1587M15T: Low Dropout (LDO) Regulators 3a Lin Reg 1.5V LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RC1587M15T
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3000 mA Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Load Regulation : 0.5 %
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3000 mA