Audio Amplifiers DUAL AUDIO OP AMP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Common Mode Rejection Ratio (Min) : | 70 dB | Operating Supply Voltage : | 32 V |
| Supply Current : | 5.7 mA | Maximum Operating Temperature : | + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-8 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | RC4560IDRE4 |
| Vendor | Texas Instruments |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 - Dual |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Slew Rate | 5.5 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 15MHz |
| Current - Supply | 4.3mA |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4 V ~ 32 V, ±2 V ~ 16 V |
| Output Type | - |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 40nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input Offset | 500V |
| Drawing Number | 296; 4040047-2; D; 8 |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RC4560IDRE4 RC4560IDRE4 |