Rocker Switches & Paddle Switches ON-OFF-ON
RC911-RB-B-0-N: Rocker Switches & Paddle Switches ON-OFF-ON
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | SPDT | Switch Function : | ON - OFF - ON | ||
| Current Rating : | 16 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Quick Connect | Actuator : | Rocker | ||
| Mounting Style : | Panel | Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | RC911-RB-B-0-N |
| Vendor | Carling Technologies |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 28.58mm x 13.97mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RC911 RB B 0 N RC911RBB0N 432 1121 ND 4321121ND 432-1121 |