RD15HVF1
Features: •High power and High Gain:Pout>15W, Gp>14dB @Vdd=12.5V,f=175MHzPout>15W, Gp>7dB @Vdd=12.5V,f=520MHz•High Efficiency: 60%typ. on VHF Band•High Efficiency: 55%typ. on UHF BandApplicationFor output stage of high power amplifiers in VHF/UHF Band mobile radio set...
product image
RD15HVF1 Picture
SeekIC No. : 004475447 Detail
RD15HVF1: Features: •High power and High Gain:Pout>15W, Gp>14dB @Vdd=12.5V,f=175MHzPout>15W, Gp>7dB @Vdd=12.5V,f=520MHz•High Efficiency: 60%typ. on VHF Band•High Efficiency: 55%t...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RD15HVF1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
•High power and High Gain:
Pout>15W, Gp>14dB @Vdd=12.5V,f=175MHz
Pout>15W, Gp>7dB @Vdd=12.5V,f=520MHz
•High Efficiency: 60%typ. on VHF Band
•High Efficiency: 55%typ. on UHF Band
Application
For output stage of high power amplifiers in VHF/UHF Band mobile radio sets.
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS RATINGS UNIT
VDSS Drain to source voltage Vgs=0V 30 V
VGSS Gate to source voltage Vds=0V +/-20 V
Pch Channel dissipation Tc=25°C 48 W
Pin Input power Zg=Zl=50Ω 1.5(Note2) W
ID Drain current - 4 A
Tch Channel temperature - 150 °C
Tstg Storage temperature - -40 to +150 °C
Rth j-c Thermal resistance junction to case 2.6 °C/W