REF1004C-2.5E4
Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
product image
REF1004C-2.5E4 Picture
SeekIC No. : 00589710 Detail
REF1004C-2.5E4: Voltage & Current References Micropower Voltage Reference
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
REF1004C-2.5E4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Voltage References Topology : Shunt References
Reference Type : Precision Output Voltage : 2.5 V
Initial Accuracy : 0.4 % Average Temperature Coefficient (Typ) : 20 PPM / C
Shunt Current (Max) : 20 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Reference Type : Precision
Output Voltage : 2.5 V
Packaging : Tube
Shunt Current (Max) : 20 mA
Initial Accuracy : 0.4 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationREF1004C-2.5E4
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±20mV
Temperature Coefficient20ppm/°C
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode12A
Current - Quiescent-
Current - Output20mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)