RFD10P03L
MOSFET TO-251 P-Ch Power
product image
RFD10P03L Picture
SeekIC No. : 00166086 Detail
RFD10P03L: MOSFET TO-251 P-Ch Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFD10P03L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Description
Packaging :
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 10 A
Drain-Source Breakdown Voltage : - 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.2 Ohms
Features:
• 10A, 30V
• rDS(ON) = 0.200W
• Temperature Compensating PSPICE® Model
• PSPICE Thermal Model
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve
• 175oC Operating Temperature
Specifications
RFD10P03L, RFD10P03LSM,
RFP10P03L
UNITS
Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS
-30
V
Drain to Gate Voltage (RGS = 1MW) (Note 1)VDGR
V
Gate to Source Voltage VGS
±10
A
Drain Current
RMS Continuous ID
10
Pulsed Drain CurrentIDM
See Figure 5
W
Single Pulse Avalanche Rating EAS
Refer to UIS Curve
Derate above 25oC
38
W
Single Pulse Avalanche Energy RatingEAS
Refer to UIS Curve
Operating and Storage Temperature .TJ, TSTG
-55 to 75
o C
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s TL