RFP30P06
MOSFET TO-247 P-Ch Power
product image
RFP30P06 Picture
SeekIC No. : 00165390 Detail
RFP30P06: MOSFET TO-247 P-Ch Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFP30P06
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.065 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Description
Packaging :
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 30 A
Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.065 Ohms
Features:
• 30A, 60V
• r DS(ON) = 0.065W
• Temperature Compensating PSPICE® Model
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve
• 175 Operating Temperature
• Related Literature
   - TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Specifications
      UNITS
Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS -60 V
Drain to Gate Voltage (RGS = 20kW)(Note 1) VDGR -60 V
Gate to Source Voltage VGS ±20 V
Continuous Drain Current ID 30 A
Pulsed Drain Current (Note 3) (Figure 5) IDM Refer to Peak Current Curve
Single Pulse Avalanche Rating (Figure 6) EAS Refer to UIS Curve
Power Dissipation PD 135 W
Linear Derating Factor   0.9 W/
Operating and Storage Temperature TJ, TSTG -55 to 175
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s.
Package Body for 10s, See Techbrief 334
TL
Tpkg
300
Description
Formerly developmental type TA09834.
Parameters:
Technical/Catalog InformationRFP30P06
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3200pF @ 25V
Power - Max135W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 20V