RJK6014DPP
Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Parameter Symbol Ratings Unit Drain-source voltage VDSS 600 V Gate-source voltage VGSS ±30 V Drain current ID4 16 A Drain peak current ...
product image
RJK6014DPP Picture
SeekIC No. : 004477331 Detail
RJK6014DPP: Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Parameter Symbol Ratings Unit Drain-source voltage VDSS 600 V ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RJK6014DPP
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low on-resistance
• Low leakage current
• High speed switching
Specifications
Parameter
Symbol
Ratings
Unit
Drain-source voltage
VDSS
600
V
Gate-source voltage
VGSS
±30
V
Drain current
ID4
16
A
Drain peak current
IDP1
32
A
Body-drain diode reverse drain current
IDR
16
Body-drain diode reverse drain peak current
IDRP1
32
Avalanche current
IAP3
4
Avalanche energy
EAR3
0.87
mJ
Channel dissipation
Pch2
35
W
Channel to case thermal impedance
ch-c
3.57
°C/W
Channel temperature
Tch
150
°C
Storage temperature
Tstg
°C
Notes: 1. PW 10 s, duty cycle 1%
            2. Value at Tc = 25°C
            3. STch = 25°C, Tch 150°C