RLZTE-116.8B
Zener Diodes DIODE;ZENER;3415 SIZE;LLDS(LL-34)6.8V
product image
RLZTE-116.8B Picture
SeekIC No. : 00281040 Detail
RLZTE-116.8B: Zener Diodes DIODE;ZENER;3415 SIZE;LLDS(LL-34)6.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RLZTE-116.8B
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 6.66 V Voltage Tolerance : 3 %
Zener Current : 20 mA Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 8 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : LL-34 Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Tolerance : 3 %
Zener Current : 20 mA
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 8 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Zener Voltage : 6.66 V