RM200DA-20F
Features: • IDC DC current ................................ 200A• VRRM Repetitive peak reverse voltage ........ 1000/1200V• trr Reverse recovery time ............. 0.8s• Insulated Type• UL Recognized Yellow Card No. E80276 (N) File No. E80271Specifications Symbol...
product image
RM200DA-20F Picture
SeekIC No. : 004477773 Detail
RM200DA-20F: Features: • IDC DC current ................................ 200A• VRRM Repetitive peak reverse voltage ........ 1000/1200V• trr Reverse recovery time ............. 0.8s• Insu...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM200DA-20F
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IDC DC current ................................ 200A
• VRRM Repetitive peak reverse voltage ........ 1000/1200V
• trr Reverse recovery time ............. 0.8s
• Insulated Type
• UL Recognized Yellow Card No. E80276 (N) File No. E80271
Specifications
Symbol Parameter Voltage class Unit
VDRM Non-repetitive peak reverse voltage 1100 1350 V
VR (DC) Reverse DC voltage 800 960 V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
IDC
DC current Resistive load, TC=75
200
A
IFSM
Surge (non-repetitive) forward current One half cycle at 60Hz, peak value