RM50HG-12S
DIODE SUPER FAST SGL 600V 50A
product image
RM50HG-12S Picture
SeekIC No. : 003429413 Detail
RM50HG-12S: DIODE SUPER FAST SGL 600V 50A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM50HG-12S
  • Qty
  • 0~7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Current - Average Rectified (Io): 50A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4V @ 200A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 200ns Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 600V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA Supplier Device Package: -
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Capacitance @ Vr, F: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600V
Reverse Recovery Time (trr): 200ns
Supplier Device Package: -
Packaging: Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io): 50A
Manufacturer: Powerex Inc
Package / Case: TO-264-3, TO-264AA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 4V @ 200A
Features:
· Non-Isolated Package
· Planar Chips
· trr = 200 ns Max.
Application
·Snubber Circuits
· Switching Power Supplies
· Free Wheeling
Specifications
Characteristics Symbol Conditions RM50HG-12S Units
Peak Reverse Blocking Voltage VDRM - 600 Volts
Peak Reverse Blocking Voltage (Non-Repetitive) VRRM - 720 Volts
DC Reverse Blocking Voltage VR(DC) - 480 Volts
DC Current, TC = 80 (Resistive Load) IF(DC) - 50 Amperes
Peak Half-Cycle Surge (Non-Repetitive) On-State Current (60Hz) IFSM - 1000 Amperes
I2t (for Fusing), 8.3 milliseconds I2t - - A2sec
Storage Temperature TSTG - -40 to 125
Operating Temperature Tj - -40 to 150
Maximum Mounting Torque M3 Mounting Screw - - 10 kg.-cm.
Weight (Typical) - - 10 Grams
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationRM50HG-12S
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)