RN242-1.4-02
Common Mode Inductors (Chokes) RN242-1.4/02
product image
RN242-1.4-02 Picture
SeekIC No. : 001170563 Detail
RN242-1.4-02: Common Mode Inductors (Chokes) RN242-1.4/02
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN242-1.4-02
Quick Details
Tolerance : - 30 %, + 50 % Self Resonant Frequency : DC to 1KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Termination Style : Through Hole
Series : RN
Description
Inductance :
Impedance :
Maximum DC Current :
Maximum DC Resistance :
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN242-1.4-02
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance27mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max
Current 1.4A
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case1.220" L x 0.709" W x 1.350" H (31.00mm x 18.00mm x 34.30mm)