RNCF0402BKE100K
RES 100K OHM 1/16W 0.1% 0402
product image
RNCF0402BKE100K Picture
SeekIC No. : 003947131 Detail
RNCF0402BKE100K: RES 100K OHM 1/16W 0.1% 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RNCF0402BKE100K
Quick Details
Series: RNCF Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 100k
Power (Watts): 0.063W, 1/16W Composition: Thin Film
Features: - Temperature Coefficient: ±25ppm/°C
Tolerance: ±0.1% Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height: 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations: 2
Description
Features: -
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 100k
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height: 0.016" (0.40mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thin Film
Temperature Coefficient: ±25ppm/°C
Tolerance: ±0.1%