RP1608S-150-F
Current Sense Resistors - SMD 1/5W 15ohm 1%
product image
RP1608S-150-F Picture
SeekIC No. : 001308866 Detail
RP1608S-150-F: Current Sense Resistors - SMD 1/5W 15ohm 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1608S-150-F
Quick Details
Resistance : 15 Ohms Tolerance : 1 %
Dimensions :
Tolerance : 1 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 15 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1608S-150-F
VendorSusumu Co Ltd (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms15.0
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names RP1608S 150 F