RP1608S-R56-J
Current Sense Resistors - SMD 1/5W 0.56ohm 5%
product image
RP1608S-R56-J Picture
SeekIC No. : 001308913 Detail
RP1608S-R56-J: Current Sense Resistors - SMD 1/5W 0.56ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1608S-R56-J
Quick Details
Resistance : 560 mOhms Tolerance : 5 %
Dimensions :
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 560 mOhms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1608S-R56-J
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.56
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±5%
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C