RP2012S-270-J
Current Sense Resistors - SMD 1/3W 27ohm 5%
product image
RP2012S-270-J Picture
SeekIC No. : 001301739 Detail
RP2012S-270-J: Current Sense Resistors - SMD 1/3W 27ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP2012S-270-J
Mfg:
Susumu
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 27 Ohms Power Rating : 330 mWatts
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 0805 (2012 metric) Series : RP
Product : Power Metal Strip Resistors High Power Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.4 mm H
Description
Product : Power Metal Strip Resistors High Power
Tolerance : 5 %
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Power Rating : 330 mWatts
Resistance : 27 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP2012S-270-J
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms27.0
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Tolerance±5%
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C