RP2012T-1R0-G
Current Sense Resistors - SMD 1/3W 1ohm 2%
product image
RP2012T-1R0-G Picture
SeekIC No. : 001308851 Detail
RP2012T-1R0-G: Current Sense Resistors - SMD 1/3W 1ohm 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP2012T-1R0-G
Mfg:
Susumu
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 1 Ohms Tolerance : 2 %
Temperature Coefficient : 350 PPM / C Series : RP
Description
Power Rating :
Package / Case :
Product :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 2 %
Resistance : 1 Ohms
Temperature Coefficient : 350 PPM / C
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP2012T-1R0-G
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms1.00
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Tolerance±2%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+350ppm/°C