RP2012T-5R6-J
Current Sense Resistors - SMD 1/3W 5.6ohm 5%
product image
RP2012T-5R6-J Picture
SeekIC No. : 001309091 Detail
RP2012T-5R6-J: Current Sense Resistors - SMD 1/3W 5.6ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP2012T-5R6-J
Quick Details
Resistance : 5.6 Ohms Tolerance : 5 %
Dimensions :
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 350 PPM / C
Resistance : 5.6 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP2012T-5R6-J
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms5.60
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+350ppm/°C