RP2012T-6R8-F
Current Sense Resistors - SMD 1/3W 6.8ohm 1%
product image
RP2012T-6R8-F Picture
SeekIC No. : 001309083 Detail
RP2012T-6R8-F: Current Sense Resistors - SMD 1/3W 6.8ohm 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP2012T-6R8-F
Mfg:
Susumu
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 6.8 Ohms Tolerance : 1 %
Temperature Coefficient : 350 PPM / C Series : RP
Description
Power Rating :
Package / Case :
Product :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 1 %
Temperature Coefficient : 350 PPM / C
Resistance : 6.8 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP2012T-6R8-F
VendorSusumu Co Ltd (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms6.80
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+350ppm/°C