RP420060
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 60V
product image
RP420060 Picture
SeekIC No. : 003828151 Detail
RP420060: RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 60V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP420060
Quick Details
Series: RP II/2, SCHRACK Processor Series : MAXQ2000
Manufacturer: TE Connectivity Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching Coil Current: 9.2mA
Coil Voltage: 60VDC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 8A Switching Voltage: 400VAC - Max
Turn On Voltage (Max): 42 VDC Turn Off Voltage (Min): 6 VDC
Features: Sealed - Flux Protection Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Manufacturer: TE Connectivity
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Switching Voltage: 400VAC - Max
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 8A
Features: Sealed - Flux Protection
Series: RP II/2, SCHRACK
Coil Voltage: 60VDC
Turn Off Voltage (Min): 6 VDC
Coil Current: 9.2mA
Turn On Voltage (Max): 42 VDC