RPER71H104K2P1A03B
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL
product image
RPER71H104K2P1A03B Picture
SeekIC No. : 002933838 Detail
RPER71H104K2P1A03B: CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RPER71H104K2P1A03B
Capacitance: 0.1µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 50V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 0.1µF
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Manufacturer: Murata Electronics North America
Series: RPE
Size / Dimension: 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationRPER71H104K2P1A03B
VendorMurata Electronics North America
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)