RR0306R-180-F
Thin Film Resistors - SMD 1/20W 18ohm 1% 100ppm
product image
RR0306R-180-F Picture
SeekIC No. : 001445617 Detail
RR0306R-180-F: Thin Film Resistors - SMD 1/20W 18ohm 1% 100ppm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RR0306R-180-F
Mfg:
Susumu
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 18 Ohms Tolerance : 1 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C Package / Case : 0201 (0603 metric)
Power Rating : 50 mWatts Voltage Rating : 15 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 0.3 mm W x 0.6 mm L x 0.23 mm H Packaging : Reel
Description
Series :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Tolerance : 1 %
Power Rating : 50 mWatts
Resistance : 18 Ohms
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Package / Case : 0201 (0603 metric)
Voltage Rating : 15 Volts
Dimensions : 0.3 mm W x 0.6 mm L x 0.23 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationRR0306R-180-F
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms18.0
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0201 (0603 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThin Film
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names RR0306R 180 F