RRS125N03TB1
MOSFET N-CH 30V 12.5A 8-SOIC
product image
RRS125N03TB1 Picture
SeekIC No. : 003433862 Detail
RRS125N03TB1: MOSFET N-CH 30V 12.5A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RRS125N03TB1
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Rohm Semiconductor
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 15.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 12.5A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10 mOhm @ 12.5A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: - Gate Charge (Qg) @ Vgs: 40.5nC @ 15V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2300pF @ 10V
Power - Max: 2W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOP
Description
Series: -
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Power - Max: 2W
Vgs(th) (Max) @ Id: -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 12.5A
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Supplier Device Package: 8-SOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 10 mOhm @ 12.5A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 40.5nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2300pF @ 10V
Parameters:
Technical/Catalog InformationRRS125N03TB1
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max2W
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)