RSB6.8GT2R
Zener Diodes TVS ARRAY2 ELEMENTS
product image
RSB6.8GT2R Picture
SeekIC No. : 00270183 Detail
RSB6.8GT2R: Zener Diodes TVS ARRAY2 ELEMENTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RSB6.8GT2R
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 6.8 V Voltage Tolerance : 15 %
Zener Current : 0.5 uA Power Dissipation : 100 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : VMD-2
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Maximum Zener Impedance :
Zener Voltage : 6.8 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 uA
Zener Current : 0.5 uA
Power Dissipation : 100 mW
Package / Case : VMD-2
Voltage Tolerance : 15 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationRSB6.8GT2R
VendorRohm Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseVMD2
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)10W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.5V
Voltage - Breakdown5.78V