RSC05DRTS-S93
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD
product image
RSC05DRTS-S93 Picture
SeekIC No. : 003036768 Detail
RSC05DRTS-S93: CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RSC05DRTS-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 5 Number of Positions: 10
Power Dissipation : 400 W Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Green
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Finish: Gold
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tray
Series: -
Color: Green
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Contact Type: Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row: 5
Number of Positions: 10
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Parameters:
Technical/Catalog InformationRSC05DRTS-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Number of Positions 10
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen