RSC08DRES-S93
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET
product image
RSC08DRES-S93 Picture
SeekIC No. : 003132161 Detail
RSC08DRES-S93: CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RSC08DRES-S93
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 8 Number of Positions: 16
Power Dissipation : 400 W Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Phosphor Bronze
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Color: Green
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Positions: 16
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Contact Type: Full Bellows
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Positions/Bay/Row: 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationRSC08DRES-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
FeaturesFlange
Number of Positions 16
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorGreen