RT8008-12GB
IC REG BUCK SYNC 1.2V SOT23-5
product image
RT8008-12GB Picture
SeekIC No. : 003584368 Detail
RT8008-12GB: IC REG BUCK SYNC 1.2V SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT8008-12GB
Quick Details
Series: - Manufacturer: Richtek USA Inc
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 1.2V
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V Supply Voltage - Min : 2.5 V
PWM Type: - Frequency - Switching: 1.5MHz
Current - Output: 600mA Synchronous Rectifier: Yes
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier: Yes
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Type: Step-Down (Buck)
Voltage - Input: 2.5 V ~ 5.5 V
Current - Output: 600mA
Output Type: Fixed
Frequency - Switching: 1.5MHz
Voltage - Output: 1.2V