RT9013-33GB
IC REG LDO 3.3V .5A SOT23-5
product image
RT9013-33GB Picture
SeekIC No. : 003588244 Detail
RT9013-33GB: IC REG LDO 3.3V .5A SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9013-33GB
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Richtek USA Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 5.5V
Voltage - Dropout (Typical): 0.25V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA (Max) Current - Limit (Min): 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 5.5V
Current - Output: 500mA (Max)
Current - Limit (Min): 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Dropout (Typical): 0.25V @ 500mA