RT9025-25GSP
IC REG LDO 2.5V/ADJ 2A 8SOP
product image
RT9025-25GSP Picture
SeekIC No. : 003588047 Detail
RT9025-25GSP: IC REG LDO 2.5V/ADJ 2A 8SOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9025-25GSP
Quick Details
Series: - Manufacturer: Richtek USA Inc
Regulator Topology: Positive Fixed or Adjustable Voltage - Output: 2.5V, 0.8 V ~ 5 V
Voltage - Input: 1.4 V ~ 5 V Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 2A
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 2A (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 8-SOP-EP
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Regulator Topology: Positive Fixed or Adjustable
Current - Output: 2A (Max)
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package: 8-SOP-EP
Manufacturer: Richtek USA Inc
Voltage - Output: 2.5V, 0.8 V ~ 5 V
Voltage - Input: 1.4 V ~ 5 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.23V @ 2A