RT9164A-18GLR
IC REG LDO 1.8V 1A TO252
product image
RT9164A-18GLR Picture
SeekIC No. : 003588249 Detail
RT9164A-18GLR: IC REG LDO 1.8V 1A TO252
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9164A-18GLR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Richtek USA Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 14V
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A (Max) Current - Limit (Min): 1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: TO-252
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Output: 1A (Max)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Limit (Min): 1A
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1A
Voltage - Input: Up to 14V