RT9193-33GQW
IC REG LDO 3.3V .3A 6WDFN
product image
RT9193-33GQW Picture
SeekIC No. : 003587967 Detail
RT9193-33GQW: IC REG LDO 3.3V .3A 6WDFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9193-33GQW
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Richtek USA Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 5.5V
Voltage - Dropout (Typical): 0.22V @ 300mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA (Max) Current - Limit (Min): 360mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-WDFN (2x2)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 5.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Current - Output: 300mA (Max)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Dropout (Typical): 0.22V @ 300mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Manufacturer: Richtek USA Inc
Current - Limit (Min): 360mA