RURG15100CC
Rectifiers 15A 1000V
product image
RURG15100CC Picture
SeekIC No. : 00183398 Detail
RURG15100CC: Rectifiers 15A 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RURG15100CC
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1000 V Forward Voltage Drop : 1.8 V
Recovery Time : 125 ns Forward Continuous Current : 15 A
Max Surge Current : 200 A Reverse Current IR : 100 ua
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247
Packaging : Rail
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 1000 V
Mounting Style : Through Hole
Max Surge Current : 200 A
Reverse Current IR : 100 ua
Package / Case : TO-247
Forward Voltage Drop : 1.8 V
Forward Continuous Current : 15 A
Configuration : Dual Common Cathode
Packaging : Rail
Recovery Time : 125 ns
Features:
• Ultrafast with Soft Recovery . . . . . . . . . . . . . . . . . .<100ns
• Operating Temperature. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .175
• Avalanche Energy Rated
• Planar Construction
Application
• Switching Power Supplies
• Power Switching Circuits
• General Purpose
Specifications
  RURG15100CC UNITS
Peak Repetitive Reverse Voltage. . . . . . . VRRM 1000 V
Working Peak Reverse Voltage . . . . . . . . VRWM 1000 V
DC Blocking Voltage . . . . . . . . . . . . . .VR 1000 V
Average Rectiified Forward Current . . . ..IF(AV)(TC= 142)
15 A
Repetitive Peak Surge Current . . . . . . . .IFRM
(Square Wave, 20kHz)
30A A
Nonrepetitive Peak Surge Current . . . . . . .IFSM
(Halfwave, 1 phase, 60Hz)
200A A
Maximum Power Dissipation . . . . . . . . . . . PD 100 W