RXEF017-2
PTC Resettable Fuses Radial Lead .17A 60V 40A Imax
product image
RXEF017-2 Picture
SeekIC No. : 00685639 Detail
RXEF017-2: PTC Resettable Fuses Radial Lead .17A 60V 40A Imax
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RXEF017-2
Mfg:
TE Connectivity / Raychem
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 0.17 A Trip Current : 0.34 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 8 Ohms
Maximum Voltage DC : 60 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Trip Current : 0.34 A
Maximum Voltage DC : 60 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 0.17 A
Resistance : 8 Ohms