S-1132B33-M5T1G
Low Dropout (LDO) Regulators Linear LDO reg Hi 20uA Iq 300mA Iout
product image
S-1132B33-M5T1G Picture
SeekIC No. : 00520913 Detail
S-1132B33-M5T1G: Low Dropout (LDO) Regulators Linear LDO reg Hi 20uA Iq 300mA Iout
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S-1132B33-M5T1G
Mfg:
Seiko Instruments
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 6.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.15 V at 100 mA Output Current : 300 mA
Load Regulation : 40 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 300 mA
Input Voltage MAX : 6.5 V
Load Regulation : 40 mV
Dropout Voltage (Max) : 0.15 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationS-1132B33-M5T1G
VendorSeiko Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input2 ~ 6.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)250mA