S-8001-10-R
Fuseholders, Clips, & Hardware 300V Solder 10 Pos Straight
product image
S-8001-10-R Picture
SeekIC No. : 00643432 Detail
S-8001-10-R: Fuseholders, Clips, & Hardware 300V Solder 10 Pos Straight
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S-8001-10-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Block Current Rating : 25 Amps
Voltage Rating : 300 Volts Mounting Style : Bolt In
Number of Poles : 10 Termination Style : Lug
Description
Fuse Size / Group :
Body Material :
Operating Temperature Range :
Product : Block
Termination Style : Lug
Voltage Rating : 300 Volts
Mounting Style : Bolt In
Current Rating : 25 Amps
Number of Poles : 10
Parameters:
Technical/Catalog InformationS-8001-10-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
TypeBlock
Fuse Size3AG, 1-1/4" L x 1/4" Dia (31.8mm x 6.35mm)
Mounting TypeChassis Mount
MaterialThermoplastic
Termination StyleScrew Terminal
Number of Circuits10
Voltage300V