S05K140G
VARISTOR 140VRMS 5MM RADIAL TR
product image
S05K140G Picture
SeekIC No. : 003005433 Detail
S05K140G: VARISTOR 140VRMS 5MM RADIAL TR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S05K140G
Quick Details
Series: StandarD Manufacturer: EPCOS Inc
Varistor Voltage: 220V Current-Surge: 400A
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 3 Number of Circuits: 1
Maximum AC Volts: 140VAC Maximum DC Volts: 180VDC
Energy: 4.5J
Description
Number of Circuits: 1
Manufacturer: EPCOS Inc
Package / Case: Disc 5mm
Series: StandarD
Current-Surge: 400A
Varistor Voltage: 220V
Maximum AC Volts: 140VAC
Maximum DC Volts: 180VDC
Energy: 4.5J
Parameters:
Technical/Catalog InformationS05K140G
VendorEPCOS Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge400A
Package / CaseDisc 5mm
Varistor Voltage220V