S1008-151K
RF Inductors 0.15uH 10%
product image
S1008-151K Picture
SeekIC No. : 001212991 Detail
S1008-151K: RF Inductors 0.15uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S1008-151K
Mfg:
API Delevan
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 150 nH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1015 mAmps Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Self Resonant Frequency : 353 MHz Q Minimum : 40
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1008 (2520 metric)
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 150 nH
Tolerance : 10 %
Maximum DC Resistance : 0.11 Ohms
Q Minimum : 40
Maximum DC Current : 1015 mAmps
Self Resonant Frequency : 353 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationS1008-151K
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150nH
Tolerance±10%
Package / Case0.105" L x 0.095" W x 0.085" H (2.66mm x 2.41mm x 2.16mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.015A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 25MHz
Self Resonant Freq353MHz
DC Resistance (DCR)110.0 mOhm Max