S29GL064N90TFI040
Flash 3V 64Mb Float Gate highest address 90s
product image
S29GL064N90TFI040 Picture
SeekIC No. : 00465803 Detail
S29GL064N90TFI040: Flash 3V 64Mb Float Gate highest address 90s
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S29GL064N90TFI040
Mfg:
Spansion
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Data Bus Width : 8 bit, 16 bit Memory Type : NOR
Memory Size : 64 Mbit Architecture : Uniform / Boot Sector
Interface Type : Page-mode Access Time : 90 ns
Supply Voltage - Max : 3.6 V Supply Voltage - Min : 2.7 V
Maximum Operating Current : 50 mA Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-48
Packaging : Tray
Description
Timing Type :
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 2.7 V
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSOP-48
Packaging : Tray
Operating Temperature : + 85 C
Memory Type : NOR
Access Time : 90 ns
Memory Size : 64 Mbit
Architecture : Uniform / Boot Sector
Maximum Operating Current : 50 mA
Data Bus Width : 8 bit, 16 bit
Interface Type : Page-mode
Description
The absolute maximum ratings of the S29GL064N90TFI040 can be summarized as:(1)ambient temperature with power applied:65 to +125;(2)storage temperature,plastic packages:-65 to 150;(3)voltage with respect to ground Vcc:-0.5 to 4.0V;(4)output short circuit current:200 mA.Stresses above those listed under Absolute Maximum Ratings may cause permanent damage to the device. This is a stress rating only;functional operation of the device at these or any other conditions above those indicated in the operational sections of this data sheet is not implied. Exposure of the device to absolute maximum rating conditions for extended periods may affect device reliability.The contents of this document are subject to change without notice. This document may contain information on a Spansion product under development by Spansion. Spansion reserves the right to change or discontinue work on any product without notice.The information of S29GL064N90TFI040  in this document is provided as is without warranty or guarantee of any kind as to its accuracy, completeness, operability, fitness for particular purpose, merchantability, non-infringement of third-party rights, or any other warranty, express,implied, or statutory. Spansion assumes no liability for any damages of any kind arising out of the use of the information of S29GL064N90TFI040  in this document.