S3EB-L2-12V
General Purpose / Industrial Relays PowerRelay 3 Form A 1 Form B 4A 250VAC
product image
S3EB-L2-12V Picture
SeekIC No. : 002552691 Detail
S3EB-L2-12V: General Purpose / Industrial Relays PowerRelay 3 Form A 1 Form B 4A 250VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S3EB-L2-12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC), 3 Form A (3PST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 720 Ohms Coil Current : 16.7 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 720 Ohms
Coil Current : 16.7 mA
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC), 3 Form A (3PST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationS3EB-L2-12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating @ Voltage4A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current16.7mA
Coil TypeLatching, Dual Coil
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names S3EB L2 12V