S50VB80-4000
Rectifiers VRM=800 IFSM=500
product image
S50VB80-4000 Picture
SeekIC No. : 00177729 Detail
S50VB80-4000: Rectifiers VRM=800 IFSM=500
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S50VB80-4000
Mfg:
Shindengen
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Double Dual Parallel
Reverse Voltage : 800 V Forward Voltage Drop : 1.05 V at 25 A
Forward Continuous Current : 50 A Max Surge Current : 500 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 800 V
Mounting Style : Through Hole
Reverse Current IR : 10 uA
Forward Continuous Current : 50 A
Max Surge Current : 500 A
Packaging : Tray
Configuration : Double Dual Parallel
Forward Voltage Drop : 1.05 V at 25 A