S8VS-12024B
POWER SUPPLY SW 24VDC 5A W/RUN
product image
S8VS-12024B Picture
SeekIC No. : 003810939 Detail
S8VS-12024B: POWER SUPPLY SW 24VDC 5A W/RUN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S8VS-12024B
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: S8VS Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Conversion Rate : 175000 KSPs Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 5A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 120W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: DIN Rail Size / Dimension: 4.78" L x 1.97" W x 4.53" H (121.3mm x 50.0mm x 115.0mm)
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Efficiency: 80%
Voltage - Output: 24V
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Mounting Type: DIN Rail
Power (Watts): 120W
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 5A
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: S8VS
Size / Dimension: 4.78" L x 1.97" W x 4.53" H (121.3mm x 50.0mm x 115.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationS8VS-12024B
Number of Outputs1
Power (Watts)120W
Voltage - Output24V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output24 VDC @ 5A