SA500PS1C1D
Industrial Pressure / Force Sensors SST Pressure Xducers SA Transducers
product image
SA500PS1C1D Picture
SeekIC No. : 002678276 Detail
SA500PS1C1D: Industrial Pressure / Force Sensors SST Pressure Xducers SA Transducers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SA500PS1C1D
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 500 psi Pressure Type : Gauge
Accuracy : +/- 1 % Output Type : Amplified
Operating Supply Voltage : 9 V to 20 V Output Voltage : 5 V
Description
Mounting Style :
Packaging :
Operating Pressure : 0 psi to 500 psi
Pressure Type : Gauge
Output Type : Amplified
Output Voltage : 5 V
Accuracy : +/- 1 %
Operating Supply Voltage : 9 V to 20 V