SAR91205
RELAY REED SPST 500MA 12V
product image
SAR91205 Picture
SeekIC No. : 003831012 Detail
SAR91205: RELAY REED SPST 500MA 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SAR91205
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: S Manufacturer: Cynergy 3
Relay Type: Reed Coil Type: Non Latching
Coil Current: 20mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 500mA
Switching Voltage: 20VAC, 20VDC - Max Package / Case : TQFN-EP-40
Turn On Voltage (Max): 9 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.25 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 9 VDC
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Coil Current: 20mA
Packaging: Tray
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Series: S
Manufacturer: Cynergy 3
Switching Voltage: 20VAC, 20VDC - Max
Turn Off Voltage (Min): 1.25 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSAR91205
VendorCynergy 3
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 20VAC/DC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.25 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current20mA