SB10150FCT
Pinout DescriptionThe SB10150FCT is designed as 10A high voltage dual schottky barrier rectifier.SB10150FCT has six features. (1) Schottky barrier chip. (2) Guard ring for transient protection. (3) High current capability, low forward. (4) Low reverse leakage current. (5) High surge current capabi...
product image
SB10150FCT Picture
SeekIC No. : 004484420 Detail
SB10150FCT: Pinout DescriptionThe SB10150FCT is designed as 10A high voltage dual schottky barrier rectifier.SB10150FCT has six features. (1) Schottky barrier chip. (2) Guard ring for transient protection. (3) ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SB10150FCT
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
Description
The SB10150FCT is designed as 10A high voltage dual schottky barrier rectifier.
Some maximum ratings and electrical characteristics of SB10150FCT(at Ta=25°C unless otherwise specified, single phase, half wave, 60Hz, resistive or inductive load, for capacitive load, derate current by 20%) have been concluded into several points as follow. (1) Its peak repetitive reverse voltage would be 150V. (2) Its working peak reverse voltage would be 150V. (3) Its DC blocking voltage would be 150V. (4) Its RMS reverse voltage would be 105V. (5) Its average rectified output current at Tc=95°C would be 10A. (6) Its non-repetitive peak forward surge current 8.3ms single half sine-wave superimposed on rated load (JEDEC method) would be 150A. (7) Its forward voltage would be 0.92V at If=5.0A. (8) Its peak reverse current at rated DC blocking voltage at Ta=25°C would be 0.5mA and at 100°C would be 50mA. (9) Its typical junction capacitance would be 700pF. It should be noted that measured at 1.0MHz and applied reverse voltage of 4.0V DC. (10) Its operating and storage temperature range would be from -65°C to +150°C. Stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to the device.
Also some mechanical data about SB10150FCT. (1) Its case is TO-220 molded plastic. (2) Its terminals is plated leads solderable per MIL-STD-750, method 2026. (3) Its weight is 2.24 grams (approx.). (4) Its mounting position would be any. (5) Its mounting torque is 11.5 cm-kg (10 in-lbs) max. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!