SBR60A100CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 60A 100V LOW VF 60A 100V
product image
SBR60A100CT Picture
SeekIC No. : 00186709 Detail
SBR60A100CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 60A 100V LOW VF 60A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SBR60A100CT
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 60 A Max Surge Current : 350 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.87 V at 30 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Forward Continuous Current : 60 A
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Package / Case : TO-220AB
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 350 A
Forward Voltage Drop : 0.87 V at 30 A