SC35VB80-G
Bridge Rectifiers SCVB GPP 35A 800V Rect. Bridge Diode
product image
SC35VB80-G Picture
SeekIC No. : 00133157 Detail
SC35VB80-G: Bridge Rectifiers SCVB GPP 35A 800V Rect. Bridge Diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SC35VB80-G
Mfg:
Comchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Peak Reverse Voltage : 800 V Maximum RMS Reverse Voltage : 560 V
Forward Continuous Current : 35 A Max Surge Current : 350 A
Forward Voltage Drop : 1.05 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SCVB Packaging : Tray
Description
Product :
Power Dissipation :
Length :
Width :
Height :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 800 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 560 V
Mounting Style : SMD/SMT
Forward Voltage Drop : 1.05 V
Forward Continuous Current : 35 A
Max Surge Current : 350 A
Packaging : Tray
Package / Case : SCVB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSC35VB80-G
VendorComchip Technology
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / Case*
PackagingTray
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)35A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V