SD1500C04L
DIODE STD REC 400V 1600A B-PUK
product image
SD1500C04L Picture
SeekIC No. : 004130648 Detail
SD1500C04L: DIODE STD REC 400V 1600A B-PUK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD1500C04L
  • Qty
  • 0~3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.64V @ 3000A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 400V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1600A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: DO-200AB, B-PUK Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Package / Case: DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.64V @ 3000A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1600A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 400V