SD1500C16L
DIODE STD REC 1600V 1600A B-PUK
product image
SD1500C16L Picture
SeekIC No. : 004130651 Detail
SD1500C16L: DIODE STD REC 1600V 1600A B-PUK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD1500C16L
  • Qty
  • 0~6
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.64V @ 3000A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1600V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1600A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV) Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600V (1.6kV)
Package / Case: DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.64V @ 3000A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 1600A